Zásnuby – sú začiatkom plánovania svadby?

zasnuby ona a on ziadost o ruku priprava svadby naplanovat a na nic nezabudnut

A je to vonku! Kľakol si na kolená, vyslovil tú osudovú otázku a vy ste povedali Áno. Wau! STE ZASNÚBENÁ! Čo teraz? V tomto článku vám  poradím čo robiť ďalej, aby ste vedeli určiť poradie úloh po zásnubách – od tých zábavnejších až po tie nevyhnutné – budete tak organizovaní a budete napredovať k cieľu.

Zásnuby sú jedným z najčarovnejších životných okamihov a som tu, aby som vám pomohla začať. Pripravila som pre vás najlepšie tipy ako postupovať. Môžete prijať všetky rady a splniť všetky úlohy, alebo si vyberte iba tie, ktoré vám dávajú zmysel. Toto sú ale veci, ktoré čakajú každú budúcu nevestu, prečo teda nezačať pripravená?

A ešte niečo, užívajte si každú sekundu celého svadobného plánovania!

 

1. OSLÁVTE TO VO DVOJICI

Po všetkých oslavách a samotnej svadbe bude chvíľ „iba vo dvojici“ čoraz menej. Užite si jeden druhého teraz – a keď si vyrazíte, nerozprávajte sa o detailoch svadby. Áno, čaká vás veľa úloh, ale zatiaľ nie, nie teraz, teraz je čas na oslavu – iba VY a ON.

oslavte to vo dvojici oznamte to znamym zasnuby priprava svadby oslava ziadost o ruku

2. OZNÁMTE TO

Možno si to budete chcieť nechať určitý čas iba pre seba. Skôr či neskôr ale budete chcieť zdieľať tú úžasnú novinku s celým svetom. Zásnubný prsteň nie je pre oznámenie zasnúbenia nevyhnutný. Najprv to oznámte vašim rodičom a najbližšej rodine. Najlepšie to bude spraviť osobne. Ak vám to vzdialenosť neumožňuje, zatelefonujte im to. Zavolajte dokonca aj tým, s ktorými sa dlhodobo nerozprávate.

Ďalej by ste sa mali pochváliť priateľom, následne nadriadeným a spolupracovníkom. Oznámte to aj na sociálnych sieťach a zmeňte si svoj status.

 

3. ABSOLVUJTE MANIKÚRU A SPRAVTE SI PEKNÚ SELFIE ZÁSNUBNÉHO PRSTEŇA

Každý bude upierať zrak na vašu ruku, preto vyrazte s najlepšou kamoškou na manikúru a užívajte si obdiv tej ligotavej nádhery! Aj vaša selfie bude dokonalá.

dva drziaky na prsten zasnubny prsten briliant diamantovy svadba priprava svadby ziadost o ruku zasnubak skvost

 

 

4. CHOĎTE NA VEČERU „VO DVOCH“ A POROZPRÁVAJTE SA O SVADOBNÝCH PREDSTAVÁCH

Krátko po zásnubách choďte spoločne niekam von a pobavte sa o svadbe. Bude to prvá z mnohých debát. Nemusíte ísť do podrobností – len v hrubých rysoch preberte obraz vašej svadby. V akom ročnom období by ste chceli mať svadbu? Chcete si povedať Áno vo vnútri či vonku? Predstavujete si vašu svadbu veľkú alebo skôr menšiu? Ak budete na jednej lodi, odpovedať ostatným na otázky o vašej svadbe bude jednoduchšie.

Ďalším cvičením, ktoré vám vrelo odporúčam je zistiť čo určite na svadbe chcete, ako aj veci, ktoré vyložene nechcete. Napríklad mať skvelého svadobného fotografa môže byť vašou prioritou číslo jeden, zatiaľ čo pre vášho snúbenca je dôležité mať iba malú svadbu. Vy nemusíte chcieť mať družičky a on nemusí chcieť rodičovský tanec. Vzájomné zistenie očakávaní a toho, čo je dôležité pre každého z vás už na začiatku je skvelý spôsob ako stanoviť vaše svadobné priority.

 

5. OSLAVA ZÁSNUB

Ak budete poriadať oslavu vašich zásnub, začnite ju plánovať. Vaši priatelia a rodina vám zaiste budú chcieť s oslavou zásnub pomôcť, dajte im na to priestor.

 

ved sme sa estelen zasnubili fraza rodina a blizki oznamit zasnuby obdobie ziadost o ruku prezradit

 

6. VYBERTE SI DÁTUM – aj keď možno nebude definitívny

Hneď po „Gratulujem!“ a „Ukáž mi prsteň!“ dostanete otázku: „Kedy bude svadba?“. Ušetrite si hlavybôľ a vyrukujte s trochu neurčitou odpoveďou, niečo ako: „Koncom roka 2017“ alebo „Páčilo by sa nám budúcu jeseň“. Vaše okolie ocení pocit, že sú v obraze a tiež si tú udalosť zapíšu do ich mentálnych kalendárov. Plus, sami sebe si trochu určíte kedy začať s plánovaním svadby.

Vyberte si viac dátumov a až potom začnite hľadať miesto konania. Predstavujete si jarnú záhradnú svadbu alebo jesennú s lesnou kulisou? Chcete prežiť medové týždne na pobreží mora alebo v Tatrách? Odpovede vás nasmerujú k ideálnemu ročnému obdobiu.

Tip: Opýtajte sa vašich zasnúbených priateľov, kedy budú mať sobáš, aby ste sa daným dátumom vyhli.

 

7. SVADOBNÁ WEB-STRÁNKA

Keď ste už všetkým povedali tú novinku (ústne! – úloha 2 ), založte si svadobnú web-stránku či Facebook-udalosť, aby ste mohli ostatných oboznamovať s vašimi svadobnými novinkami.

Zdieľajte fotografie, napíšte váš príbeh „ako ste sa stretli“, majte tam knihu hostí – urobte to natoľko osobné a interaktívne, ako moc chcete. Najprv vytvorte prázdnu štruktúru a neskôr do nej vkladajte svadobné detaily, informácie o ubytovaní, mapy, dotazníky, denné myšlienky a ďalšie svadobné úvahy, o ktoré sa budete chcieť podeliť. Odkaz na vaše stránky pošlite všetkým, ktorí oň požiadajú.

svadobna webstranka vernost stalost pevnost zacnite snivat svadobny planovac

8. ZAČNITE SNÍVAŤ

Toto je tá zábavná časť. S vaším snúbencom sa vzájomne podeľte o vaše svadobné predstavy. Zožeňte si svadobné časopisy, premýšľajte kam na svadobnú cestu, prezerajte si web-stránky o zásnubách a o svadbe (www.ivanakostkova.sk).

Vytvorte si nástenku vašich inšpirácií – vytvorte si účet na Pintereste, vytvorte si v počítači adresár… Bavte sa – v priebehu celých svadobných príprav môžete vaše inšpirácie zdokonaľovať. Dovoľte vášmu mozgu naladiť na jeho vlastný svadobný kanál. Ak nesnívate o svadbe od vašich piatych, je to v poriadku; teraz je ten správny čas zhromažďovať inšpirujúce nápady a dozvedieť sa všetko čo chcete – aj čo nechcete – na vašej svadbe.

 

9. SVADOBNÝ PLÁNOVAČ

Nie, nemyslím svadobného plánovača ako osobu. Založte si svadobný zakladač a pripravte si diár (príp. aplikáciu či iný nástroj) na to, aby ste boli organizovaní a vytvorili ČASOVÝ HARMONOGRAM VAŠICH SVADOBNÝCH ÚLOH. Svadba nie je druh oslavy, ktorú zbúchate na poslednú chvíľu.

ratajte s stanovte rozpocet relaxujte bavte sa a vychutnavajte si kazdy okamih planovanie svadby vynimocna svadba ako ju pripravit a na nic nezabunut ebook pdf zadarmo zdarma stiahnite si pre vas pomoc planovac planujte vysnivanu svadbu

10. RÁTAJTE A STANOVTE ROZPOČET

Toto by mala byť prvá veľká úloha samotného svadobného plánovania. Áno, úplne PRVÁ.

Buďte k sebe úprimní a prediskutujte vašu finančnú situáciu (dlhy, pôžičky, kreditky, lízingy, investície, zdroje príjmov…). Po vašej diskusii preberte finančnú stránku aj s vašimi rodičmi, aby ste zistili koľko máte na svadbu k dispozícii.

Nie je to zrovna zábavná či príťažlivá časť svadobného plánovania, ale vypracovanie rozpočtu ešte pred obvolávaním dodávateľov vám ušetrí veľa trápenia. Aj jednoduchá malá svadba niečo stojí. Založte si svadobný sporiaci účet, je to najjednoduchší spôsob ako nazhromaždiť financie na ten veľký deň. Nájdite finančnú inštitúciu s najpriaznivejším úrokom a dajte si z každej výplaty strhávať určitú sumu.

Napíšte odhadovaný zoznam hostí. Bez rozpočtu a zoznamu hostí nie je možné rezervovať miesto konania hostiny a ďalších dodávateľov. Opýtajte sa aj oboch strán rodičov na ich teoretický zoznam hostí, koho by chceli určite pozvať. Nezabudnite im povedať, že ide len o predbežný zoznam a veci sa môžu zmeniť – je to na papieri, nie vytesané do kameňa. Keď budete mať ich „vytúžené“ zoznamy, môžete ich upravovať, pridávať a vyškrtávať.

Užitočný tip: Požiadajte ich o pomoc pri stanovovaní priorít v rámci ich vytúženého zoznamu rozdelením hostí do skupín – pomôže vám to ak budete neskôr musieť robiť škrty.

Začnite premýšľať aj nad veľkosťou vášho svadobného tímu.

 

registrovanie darov ako na to oslava zasnub planovanie svadby

 

11. RELAXUJTE, BAVTE SA A VYCHUTNÁVAJTE SI KAŽDÝ OKAMIH!

Byť zasnúbení neznamená iba to, že máte pred sebou plánovanie svadby vašich snov. Znamená to aj fakt, že ste sa rozhodli stráviť zvyšok vášho života s vašou spriaznenou dušou. Doprajte si relax – choďte na masáž, vyspite sa do sýta. Toto jedinečné obdobie je čisto len o vásvašom snúbencovi. Máte dovolené užívať si ho naplno! Niekoľko týždňov si vychutnajte tú impozantnú romantiku, ešte predtým ako sa naplno ponoríte do organizácie celej svadby a vypukne svadobné šialenstvo. Zastavte sa a rozmaznávajte sa, teraz je ten správny čas nechať sa hýčkať! Ak nie teraz, kedy teda? Pri dvoch deťoch a šiestom výročí svadby viem o čom hovorím :)

Verím, že je pre vás tento článok dobrým východiskovým bodom na zamyslenie nad tým, čo vás čaká s príchodom zásnubného prsteňa! Obdobie zásnub je vzrušujúcim obdobím, strávte ho príjemne a zdieľajte vaše šťastie s vašimi blízkymi. Povedzte aj ostatným o vašich zásnubách a začiatkoch svadobného plánovania! A ak máte o zásnubách nejaké otázky, prípadne si chcete len pokecať o vašej novej situácii, napíšte to do komentov – všetkým som už prešla a rada vám pomôžem!

Na koniec vám ešte raz vám k vašim zásnubám gratulujem. Prajem vám veľa šťastia pri plánovaní a rada by som vám čo najviac pomohla s touto veľmi dôležitou udalosťou vášho života. Plánovanie svadby si vyžaduje trochu sa vyznať v rôznych veciach, aby boli výsledkom správne rozhodnutia. Pre úspešný začiatok si preto stiahnite eBook “SVADBA: 6 krokov ako ju hravo pripraviť”. Aby ste vedeli ako celú udalosť rozpočítať a koordinovať bez vynechania akýchkoľvek detailov.

Ivana Kostková

Je žena, matka, manželka skvelého muža, kamarátka, expertka a načúvajúca duša pre vaše svadobné potreby. Dokázala zorganizovať vlastnú svadbu snov bez drahých svadobných koordinátorov či plánovačov. Dokázala to sama, vy to dokážete tiež. Je autorkou inšpiratívnych eBookov SVADBA: 6 krokov ako ju hravo pripraviť a VÝNIMOČNÁ SVADBA: Návod ako si ju pripravíš, ktoré sú nabité informáciami. Ivanin osobný príbeh si prečítajte tu >> Ivane môžete napísať na admin@ivanakostkova.sk alebo sa pripojte ku facebookovej skupine Výnimočná svadba>>

Komentáre