Plánovanie svadby – ako začať a na nič nezabudnúť?

diarVerím, že informácie v článku vás lepšie pripravia na deň, ktorý raz príde. Alebo už aj viete kedy presne? :)

Každá budúca nevesta chce mať svadbu, na ktorú sa nezabúda. Chce spečatiť vstup do manželstva so všetkým, čo k tomu patrí. Prípravu svadby chce zvládnuť na jednotku, pritom však minimalizovať hladinu stresu na čo najnižšiu úroveň. Chce mať istotu, že si vyberie tie najkrajšie šaty, najlepšie miesto konania, očarujúcu výzdobu… Chce mať dobrý pocit z dobre naplánovanej svadby a chce pripraviť všetko, čo vytvorí výnimočnú svadbu snov.

Všetky veci súvisiace so svadbou si prečítajte, zapíšte, vyznačte a založte do príručného svadobného zakladača. Mne sa osvedčila papierová forma zakladača, kde som si značila rôzne postrehy a poznámky počas celého procesu plánovania. Pre lepšiu orientáciu v zakladači som mala jednotlivé kapitoly farebne rozlíšené. Čím bola svadba bližšie, tým viac naberal zakladač na hrúbke, ale bol stále prehľadný.

V počítači som mala niekoľko Excel súborov, kam som si ukladala obrázky potrebných vecí, ktoré ma zaujali (oznámenia, darčeky pre hostí, fotozábery aké by som zo svadby chcela mať, kulisy k foteniu, účesy, šaty, spodná bielizeň, inšpirácie pre torty, korsáže a pierka, kvety a kytice, výzdobu sály a áut, venčeky na dvere domu nevesty, slávobrány keďže sme mali svadbu mimo obradnej siene, linky na zaujímavých dodávateľov a iné). Dnes si to môžete uľahčiť napr. aj vďaka Pinterestu (viac sa dočítate o Pintereste v článku »na tomto odkaze«).

 

kytica3Začíname s plánovaním svadby

Keď príde na svadobné plánovanie, najväčšou dilemou je ROZPOČET. Najprv by ste mali s rodinou prebrať kto všetko sa bude podieľať na výdavkoch. Dnes je možné usporiadať krásnu svadbu aj s nízkym rozpočtom. Budete musieť byť o to viac kreatívna, venovať prípravám viac času, uplatniť obecné vnímanie a mať ako tak reálne očakávania (pritom si však plňte váš svadobný sen!, dá sa to skĺbiť, my sme príkladom).

Strážte aby ste rozpočet neprekračovali, ale zároveň si dožičte pocit akoby ste boli z kráľovskej rodiny. Veď svadba je jedinečná a tá najvýnimočnejšia udalosť vášho spoločného života. Užite si to! Pripravte tú najkrajšiu oslavu, vaše manželstvo je to čo oslávite, deň keď poviete “Áno” láske svojho života.

 

Prvý a zásadný krok

Ako prvé si vyberte MIESTO SVADBY. My sme mali svadbu v modernom objekte obklopenom krásnou zelenou prírodou blízko nášho rodného mesta. Keď sme tam prvý raz prišli na obhliadku, vyrazila mi tá nádhera dych. A nebolo to len tou prírodou a priestormi, ale aj prístupom prevádzkovateľa. Dokonca nám navrhol možnosť obradu v ich priestoroch vrátane pomoci zabezpečiť všetko potrebné. Boli sme ohromení a návrh sme s radosťou prijali.

Kvôli tomuto miestu sme zmenili dokonca aj termín svadby o 2 týždne neskôr. Skúste tomu venovať dostatok času a určite nájdete také miesto, ktoré už pri prvej návšteve bude vo vás vyvolávať krásne pocity.

laska svdba priprava svadby planovanie zasnubeni na co nezabudnut nevesta zenich krasna svadba snov manzelstvo sobas rodina

Ako ďalej?

Keď už máte vybraté miesto a dátum svadby, nasledujú ďalšie kroky na ceste k pôsobivej svadbe:

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetDefinitívne stanovenie rozpočtu a vypracovanie zoznamu hostí.

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetVýber fotografakameramana – počas svadobného dňa strávite viac času s fotografom ako bez neho. Preto nájdite toho najprofesionálnejšieho fotografa akého dokážete zohnať. Náš mal našťastie voľno. Majte zo svadby tiež úžasné svadobné video či klip, ktoré si s láskou budete pozerať ešte s vnúčatami.

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetVyberte super DJ alebo kapelu –  DJ umožňuje flexibilitu zahrať širokú škálu hudobných žánrov. Väčšinou je DJ aj cenovo dostupnejší. Kapela vie zase dokresliť atmosféru. My sme zvolili kompromis – pre zábavu sme mali DJ a pre potechu spevavejších a starších hostí nám zahral a zanôtil úžasný harmonikár.

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetZvoľte typ obradu a vykonajte jeho formálne zabezpečenie – chcete cirkevný alebo civilný sobáš?

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetVyberte motív svadby – od motívu sa bude odvíjať množstvo ďalších detailov, nielen výzdoby. Snívate o svadbe veľkej či malej, vonku alebo vnútri, o modernej, klasickej, romantickej, vintage, rustikálnej či okúzľujúcej? Zafantazírujte si a zberajte inšpirácie.

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetZostavte svadobný tím – vyberte si svedkov, družičky, družbov. Koho všetkého požiadate o pomoc so svadbou a jej organizáciou? Dohodnite stretnutie a preberte s dotyčnými ako si to predstavujete.

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetNajmite ďalších dodávateľov – catering, zákusky, torta, kvety…

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetVypracujte zoznam darov.

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetNavrhnite a dajte vyrobiť svadobné oznámenia. Doručte ich pozvaným hosťom.

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetA teraz začína tá príjemnejšia časť – vyberte si tie naj svadobné šaty (nezabudnite pritom ani na ženíchov oblek! a zvodnú bielizeň), zvoľte obuv a popolnočné šaty. Začnite cvičiť, aby ste odbúrali stres a aby ste sa v šatách cítili príťažlivo. Vyberte si účes a make-up a ich dodávateľov.

Planovanie svadby – ako zacať a na nic nezabudnut svadba svadobny den navod ako si ju pripravis manual sprievodca rozpocetDotiahnite ostatné detaily – rozlúčku so slobodou, obrúčky, menu, dopravu, svadobný program a harmonogram, zvyky a tradície, hry pre oživenie atmosféry, darčeky pre hostí, nevestinu krabičku prvej pomoci, svadobnú cestu… atď.

prichadza nevesta zenich svadba snov ako pripravit svadbu ebook zdarma stastie sobas obrucky plan svadobny den

Máte už predstavu o niektorých detailoch a ste pripravená pustiť sa do plánovania svadobného dňa. Avšak aj napriek zdanlivému dostatku komerčných informácií a rád nachádzajúcich sa na webe, chýba ešte množstvo detailov, na ktoré netreba zabudnúť. Ktoré to sú? Kto ich všetky zabezpečí?

Proces rozhodovania od výberu farieb a materiálov až po výber oblečenia a darov je mravčia práca. Ale správnym postupom je možné všetko zvládnuť a dokonca sa zabavíte. Hlavne sa vyhnite stresu – ak chcete vedieť ako na to, stiahnite si zdarma eBook SVADBA: 6 krokov ako ju hravo pripraviť. V tomto eBooku nájdete aj dotazník, vďaka ktorému sa o svojich túžbach a predstavách dozviete ešte viac. So svojím nastávajúcim sa počas vypĺňania dotazníka lepšie spoznáte a možno zistíte aj veľa nového :)

Aby ste pripravili výnimočnú svadbu snov, musíte sa postarať o logistiku celej svadby. Všetko treba dopredu dôkladne naplánovať a poveriť svadobčanov jednoduchými úlohami.

 

Čo vám ešte pomôže

Pomôžte si aj vypracovaním troch zoznamov:

  1. VECI POTREBNÉ NA SVADBU – všetko potrebné pre priebeh svadobného dňa.
  2. VECI PRICHÁDZAJÚCE ZO SVADBY – všetko čo bude potrebné po svadbe dopraviť domov (požičané veci, šaty, dary, knihu hostí, kyticu ak ste ju nehodili niektorej družičke, kvety apod.).
  3. ZOZNAM ÚLOH A POKYNOV – ku každej úlohe priraďte meno konkrétnej osoby (či páru), ktorej sa to týka.

 

Dôkladne si uschovajte všetky kontakty na dodávateľov a zmluvy s nimi. Pri objednávaní dodávateľov a ich služieb sa uistite, že rozumiete všetkým bodom v zmluvách. Podrobne analyzujte povinnosti a záväzky vyplývajúce zo zmluvy. Zlyhanie v tejto oblasti môže spôsobiť absenciu dôležitých vecí, o ktorých ste si mysleli, že sú zahrnuté v cene. A ešte jedna rada: každá vec ktorú dodávatelia nezabezpečujú je na vás, aby ste sa o ňu postarali.

prenajímateľmi požičaných vecí sa presne dohodnite, kedy a v akom stave majú byť veci vrátené, kto ich vráti a informujte sa o kompenzácii pri ich prípadnom poškodení. My sme v nedeľu po svadbe naložili všetky prenajaté veci do auta, kde počkali do pondelka na ich vrátenie.

A nielen o veciach potrebných pred svadbou, počas svadby a po svadbe si povieme v jednom z ďalších článkov.

A ak máte nejaký problém či otázku, napíšte mi na admin@ivanakostkova.sk alebo do komentárov pod článkom. Môžete tak vzájomne medzi nevestami zdieľať užitočné informácie. Získate tak cenné rady a pomôžete nielen sebe ale aj ďalším budúcim nevestám.

Ivana Kostková

Je žena, matka, manželka skvelého muža, kamarátka, expertka a načúvajúca duša pre vaše svadobné potreby. Dokázala zorganizovať vlastnú svadbu snov bez drahých svadobných koordinátorov či plánovačov. Dokázala to sama, vy to dokážete tiež. Je autorkou inšpiratívnych eBookov SVADBA: 6 krokov ako ju hravo pripraviť a VÝNIMOČNÁ SVADBA: Návod ako si ju pripravíš, ktoré sú nabité informáciami. Ivanin osobný príbeh si prečítajte tu >> Ivane môžete napísať na admin@ivanakostkova.sk alebo sa pripojte ku facebookovej skupine Výnimočná svadba>>

Komentáre