Omyly pri výbere svadobných farieb – radšej sa im vyhnite (omyly 1-7)

S výberom vašich svadobných farieb by ste nemali priveľmi otáľať. Myslím si, že výber farieb je jednou z najzaujímavejších úloh v rámci plánovania svadby. Práve farby dokreslia celkovú atmosféru vašej oslavy.

Čo sa môže stať ak výber farieb budete odkladať príliš dlho? Zrejme by ste museli na poslednú chvíľu obiehať obchody v zúfalej snahe nájsť všetky prvky výzdoby a doplnky, aby spolu ladili. Najmä ak si vyberiete nejakú jedinečnú farebnú kombináciu.

Stanovte si dátum, dokedy sa musíte rozhodnúť. Vtedy začnete premieňať vaše sny na konkrétne aktivity. A bez zvolenej farebnej kombinácie sa toho moc uskutočniť nedá.

OMYL # 1: Chýbajúci vzorkovník pre svadobných dodávateľov

RIEŠENIE: Pripravte vzorkovník s konkrétnymi farbami

chybajuci vzorkovnik pre svadobnych dodavatelov priprava vzorkovnika s konkretnymi farbami

Vyšpecifikujte vaše farby a ich konkrétne odtiene – takže namiesto zelenej a bielej upresnite či ide o jablkovo-zelenú, lesnú zelenú, morskú zelenú alebo mätovú, a či ide o prírodnú bielu, snehobielu, slonovinovú či maslovú.

Vytvorte si vzorkovník všetkých vašich budúcich svadobných farieb, budú sa vám oveľa jednoduchšie dodávateľom komunikovať všetky vaše predstavy a pomôže vám pri nákupe výzdoby ostať sústredenou.

Inšpirujte sa na webstránkach – obchody s náterovými farbami, skúste interaktívne farebné kruhy, hľadajte svadobné farebné schémy a určite nájdete niečo, čo sa vám páči. Vyberte si vaše svadobné farby a ich presné odtiene tak, ako to robia dizajnéri.

Ak si stiahnete eBook “SVADBA:  6 krokov ako ju hravo pripraviť”, pošlem vám aj hodnotný eBook “Svadobný sprievodca farbami“, ktorý vás naučí tajomstvo kombinovania farieb.

OMYL # 2: Príliš veľa farieb

RIEŠENIE: V jednoduchosti je krása

omyl Prilis vela farieb riesenie v jednoduchosti je krasa

Zvoľte si dve až štyri farby, ktoré spolu pekne ladia. Ak do vašej svadobnej výzdoby zvolené farby zakomponujete, vytvoríte tak harmonický celok a každý detail bude pôsobiť tak, akoby detailne odzrkadľoval vaše predstavy.

Vďaka užšej palete farieb nebudú jednotlivé výrazné prvky vašej výzdoby vyzerať chaoticky. Ak uprednostňujete uvoľnenosť, zvoľte jednu farbu vo viacerých trochu odlišných odtieňoch. Dodáte tak výzdobe hĺbku a usporiadanosť.

Ak máte rada výraznejší štýl, použite kombináciu s jednou výraznou farbou, napríklad žiarivú fialovú s maslovou. Podstatou je elegancia, ktorá zanechá skvelý dojem.

OMYL # 3: Obmedzovanie sa len na dve výrazné farby

RIEŠENIE: Vyberte si harmonickú farebnú kombináciu

Obmedzovanie sa len na dve vyrazne farby vyberte si harmonicku farebnu kombinaciu

To, že sa vám páčia dve farby ešte nemusí neznamenať, že budú spolu ladiť aj ako svadobné farby. Niekedy sa oplatí porušiť pravidlo striktného kombinovania farieb. Svadby môžu byť v rôznych farbách – niekedy aj v piatich – a všetky budú pôsobiť skvele. Jednou z možností je zvoliť viac svadobných farieb ako len neutrálne (maslová, hnedá). Ďalšou možnosťou je zvoliť jednu farbu vo viacerých odtieňoch.

Obľúbená je napríklad letná farebná schéma zložená z farieb hortenzie (ružová, fialová, zafírovo či nebovo modrá) v spojení s bielou a šedou, doplnená detailmi kontrastnej žiarivo žltej, ktorá dodá svadbe ľahkosť a svetlosť.

Farebná schéma založená na 3-4 farbách dokáže vytvoriť osobitú scenériu – napríklad téma záhrady so zelenou, žltou, ružovou, červenou a maslovou; alebo téma jesene s oranžovou, červenou, žltou, hnedou a zlatou.

OMYL # 4: Použitie nesprávnych farebných odtieňov

RIEŠENIE: Vyvážte odtiene

Pouzitie nespravnych farebnych odtienov vyvazenie vynimocna svadba navod ako si ju pripravis

Jednou z najväčších chýb pri výbere farieb je použitie množstva výrazných odtieňov. To, že ste si vybrali dve dominantné farby ešte neznamená, že ich musíte zapracovať rovnakým dielom. Predtým, než spravíte akékoľvek ďalšie plány, rozhodnite sa ktorý farebný odtieň bude HLAVNÝM– toto rozhodnutie ovplyvní výber obrusov, osvetlenia a ostatných detailov.

Ak sa vám páči jasná oranžová, ako vedľajšiu zvoľte tlmenejšiu farbu – napríklad bledomodrú či námornícku modrú miesto žiarivej tyrkysovej. Chcete predsa, aby zvolené farby vašu výzdobu podčiarkli a nepôsobili pritom rušivo. Premyslené a vyvážené farby sú kľúčom k tomu, aby aj tie najodvážnejšie farebné kombinácie vyzerali elegantne a sofistikovane.

Ďalšou možnosťou je zvoliť odtiene, ktoré sú „medzi farbami“ – napríklad koralovo červená miesto žiarivej oranžovej, slivková miesto klasickej fialovej apod.

OMYL # 5: Výber klasických svadobných farieb

RIEŠENIE: (trochu) Zariskujte

vyber klasickych svadobnych farieb trochu zariskujte priprava svadby

Niektoré farebné kombinácie majú vlastný význam. Čo vám napadne pri kombinácii biela-modrá-červená, alebo červená-zelená? Vaše svadobné farby by v nikom nemali evokovať nejaký sviatok či krajinu. Vyhnite sa tejto podobnosti zmenou aspoň jedného z odtieňov.

Miesto bielej-modrej-červenej skúste tmavšiu červenú-denimovo modrú-béžovú, aby ste zahnali akékoľvek myšlienky na našu vlajku. Ak nechcete, aby vaša svadba pripomínala Vianoce, miesto zelenej a červenej skúste mätovo zelenú s bledo ružovou. Žlté šaty s červenými kyticami môžu pripomínať populárny obchodný reťazec, ale ak rozbijete tieto farby bielymi detailmi (napríklad krajkou či perlami), dodáte im eleganciu.

OMYL # 6: Použitie výstrelkov módy

RIEŠENIE: Nenechajte sa zmiasť trendmi

pouzitie vystrelkov mody nenechajte sa zmiast trendmi svadobne pripravy

Je veľmi jednoduché nechať sa uniesť fotografiami svadobnej výzdoby v časopisoch či na internete. To, že sa vám páči dych vyrážajúci obrázok na internete ešte nemusí znamenať, že to bude tá najlepšia voľba aj pre vašu svadbu.

Vaša farebná kombinácia by mala byť NADČASOVÁ, aby vám pri prezeraní fotoalbumu či zarámovaných fotografií ani po rokoch nevadila. Ak si zvolíte farbu, ktorá je práve veľmi moderná, začleňte jej trendový odtieň do vašej svadby len veľmi opatrne (nie ako hlavnú farbu).

Všímajte si farby a vzory, ktorými sa denne obklopujete. Položte si otázku: Aké farby sa mi páčia? Aké farby vládnu v mojom domove či šatníku? Všímajte si základné významné predmety a nechajte sa pri výbere farieb a vzorov inšpirovať.

OMYL # 7: Ignorovanie rôznorodosti materiálov

RIEŠENIE: Materiály vyberajte uvážene

ignorovanie roznorodosti pouzitych materialov materialy vyberajte uvazene navod sprievodca konzultacie

Dve farby, ktoré spolu ladia nemusia vyzerať dobre, ak sú vedľa seba v rôznych štruktúrach. Jutové behúne na stoloch s červenými saténovými obrusmi spolu neladia, rovnako ani drevené kvetináčiky na bordových obrusoch, hoci farby sú rovnaké.

Keďže obrusy sú dosť výraznou súčasťou vašej celkovej výzdoby, výber ich materiálov a farieb bude zásadný. Kombinovanie materiálov v rovnakej farbe dodá svadbe dramatickosť a hĺbku, ako len prosté kombinovanie viacerých farieb.

Vzory ako prúžky a kvety dokážu zjemniť aj výrazné farby, takže taká žiarivá žltá alebo čierna vašim stolom rozhodne neublíži.

A ak stále neviete, ako postupovať pri výbere vašich perfektných svadobných farieb, alebo ste si už vybrali, no máte radi vo veciach istotu, ešte viac informácií nájdete v eBooku “Svadobný sprievodca farbami”, ktorý vám pošlem na váš email. Alebo zadajte váš email sem » a získajte aj ďalší hodnotný eBook odo mňa.

Ivana Kostková

Je žena, matka, manželka skvelého muža, kamarátka, expertka a načúvajúca duša pre vaše svadobné potreby. Dokázala zorganizovať vlastnú svadbu snov bez drahých svadobných koordinátorov či plánovačov. Dokázala to sama, vy to dokážete tiež. Je autorkou inšpiratívnych eBookov SVADBA: 6 krokov ako ju hravo pripraviť a VÝNIMOČNÁ SVADBA: Návod ako si ju pripravíš, ktoré sú nabité informáciami. Ivanin osobný príbeh si prečítajte tu >> Ivane môžete napísať na admin@ivanakostkova.sk alebo sa pripojte ku facebookovej skupine Výnimočná svadba>>

Komentáre