Ako usadiť vašich hostí na svadobnej hostine

Táto úloha je jednou z posledných vo vašich svadobných prípravách. Čítajte ďalej a zostavenie zasadacieho poriadku bude pre vás hračkou.

Ak budete mať okolo 40 hostí, môžete, ale aj nemusíte zasadací poriadok pripravovať. Ale ak budete mať 100, či dokonca viac hostí, budete chcieť mať istotu, že každý bude sedieť na tom správnom mieste. Prečo? Jednak ľudia chcú vedieť kde majú sedieť a jednak si budete v predstihu môcť premyslieť koho s kým posadiť.

Nielen o počte hostí, ale aj o ďalších dôležitých krokoch svadobných príprav sa viac dočítate v eBooku, ktorý si môžete úplne zdarma stiahnuť tu >>.

Zasadací poriadok je tiež užitočný ak budete podávať viacero druhov jedál, obsluha tak bude mať prehľad koľko a akých mäsových či vegetariánskych jedál doniesť ku konkrétnemu stolu. Prečítajte si nasledovné tipy ako sa v tom všetkom nestratiť.

 

Začnite dostatočne včas

zacnite dostatocne vcas zasadaci poriadok ako usadit hosti na vasej svadobnej hostine navod ako si ju pripravis vynimocna svadba

Nechcite kresliť váš zasadací poriadok poslednú noc či dokonca ráno pred svadbou, budete mať iné dôležitejšie veci. Nedovoľte ani to, aby ho niekto navrhol za vás. Vyhraďte si na to čas, ideálne jeden týždeň, maximálne dva týždne pred svadbou. Samozrejme, zmeny na poslednú chvíľu asi riešiť budete, ale zasadací poriadok navrhnite s časovou rezervou.

 

Pustite sa do toho

Do vášho zoznamu hostí v počítači vložte prázdny stĺpec, do ktorého priraďte váš vzťah ku každému z hostí: rodina nevesty, priatelia nevesty, rodina ženícha, priatelia ženícha, rodinní priatelia nevesty, rodinní priatelia ženícha a tak ďalej. Týmto spôsobom budete schopní stoly jednoducho rozdeliť do viacerých logických celkov. Teraz prideľte tieto zoznamy k jednotlivým stolom.

 

Kreslite, premýšľajte, prelepujte

kreslite premyslajte prelepujte zasadaci poriadok ako usadit hosti na svadobnej hostine

Ak sa necítite príliš zbehlí za počítačom, spravte to „po starom“. Na veľký papier nakreslite kruhy / štvorce (podľa tvaru stolov, ktoré budete mať; zistite koľko hostí sa pohodlne usadí za vaše stoly). Na malé lepiace papieriky napíšte mená všetkých hostí, aby ste ich mohli na veľký papier prilepovať.

 

Hlavný svadobný stôl

Tradičný hlavný stôl nie je okrúhly, ale dlhý a rovný, vyvýšený, väčšinou umiestnený pozdĺž steny tvárou k ostatným hosťom. Môže mať dokonca dve poschodia za sebou, ak chcete zaň usadiť nielen vašich rodičov, ale aj ďalších významných svadobných hostí. Nevesta so ženíchom by mali sedieť v jeho strede a ich rodičia a starí rodičia po stranách.

Citlivo zvážte, ak sú niektorí z rodičov rozvedení a necítili by sa bok po boku pohodlne. Spýtajte sa ich na to priamo a dohodnite sa na riešení, ktoré bude vyhovovať všetkým.

 

Experimentujte

Skúste si trocha zaexperimentovať. Za hlavný stôl môžete posadiť aj vaše družičky a družbov. Alebo nechcete družičky a družbov izolovať od ostatných hostí? Posaďte členov svadobného tímu za okrúhle stoly po dvoch, troch spoločne s ich partnermi spolu s ostatnými hosťami. Vy,  mladomanželia, tak budete môcť sedieť len vo dvojici (aké romantické!). Popremýšľajte, čo by vám najviac vyhovovalo.

hlavny svadobny stol ako usadit hosti na svadobnej hostine svadba navod ako si ju pripravis

 

Zmiernite napätie

Môžu nastať aj situácie, že niektorí členovia rodiny sa nemôžu vystáť. Možno spolu už roky neprehovorili. Možno keď sa videli naposledy, naštrbila ich vzťah opilecká aféra. Pochopiteľne, budete ich chcieť posadiť čo najďalej od seba. Pri zostavovaní zasadacieho poriadku myslite aj na tieto druhy vzťahov, dotknutí hostia to určite ocenia.

Zahrajte sa na usporiadateľa

Vaši kolegovia či spolužiaci z výšky budú určite radi sedieť spoločne za jedným stolom. Obzvlášť, ak nevesta a ženích chodili do školy spoločne a majú spoločných priateľov. Dáte im tak možnosť opäť sa stretnúť, keďže sa pravdepodobne už dlhšie nevideli.

Opäť však pamätajte aj na to, že práve svadba je skvelou príležitosťou na zoznámenie sa – kto vie, kto si padne do oka? Zvážte posadiť vašich priateľov tak, aby sa mohli vzájomne za jedným stolom spoznať – a zvyšok nechajte na nich. Nie je čo stratiť!

Ivana Kostková

Je žena, matka, manželka skvelého muža, kamarátka, expertka a načúvajúca duša pre vaše svadobné potreby. Dokázala zorganizovať vlastnú svadbu snov bez drahých svadobných koordinátorov či plánovačov. Dokázala to sama, vy to dokážete tiež. Je autorkou inšpiratívnych eBookov SVADBA: 6 krokov ako ju hravo pripraviť a VÝNIMOČNÁ SVADBA: Návod ako si ju pripravíš, ktoré sú nabité informáciami. Ivanin osobný príbeh si prečítajte tu >> Ivane môžete napísať na admin@ivanakostkova.sk alebo sa pripojte ku facebookovej skupine Výnimočná svadba>>

Komentáre