Aké svadobné dary dostávali zaľúbenci kedysi a aké dostávajú dnes?

Keď príde do života dvoch ľudí tak významná zmena akou je manželstvo, menia sa aj niektoré ich plány a priority. Pozrime sa spoločne na to, akou zmenou v priebehu času prešli zoznamy svadobných želaní – darov, ktoré by chceli snúbenci na svadbe dostať.

svadobne dary, sobas, svadba, manzelstvo,, ako vybrat spravny svadobny dar, pribory, online nakup, ebook, planovanie svadby

Počuli ste už o „spodnej zásuvke“? Ide o prastarú tradíciu, kedy si slobodné dievčatá ukladali do vyhradenej zásuvky v skrini u rodičov veci, ktoré budú potrebovať, keď sa raz vydajú. Mohli to byť obrusy, jedálenské sklo, riad – veci a predmety, ktoré budú raz používať vo svojom vlastnom dome so svojím manželom. Skvelý nápad, nemyslíte?

 

Dnes už väčšina dvojíc žije spoločne dlho pred vstupom do manželstva a tradícia so „spodnou zásuvkou“ upadla do zabudnutia. Pravdepodobne už máte svoje vlastné bývanie, takže rýchlovarnú kanvicu, jedálenský servis a príbory, jedny z najobľúbenejších svadobných darov, už asi máte. Ak by ste však potrebovali niečo kvalitné do domácnosti, zaujímavé dary nájdete aj na www.merit.sk

 

ZOZNAM SVADOBNÝCH DAROV Z ROKU 1960

Keď sa brali vaši starí rodičia a spolužitie ešte pred svadbou bolo ojedinelým javom, aké veci by si priali, aby dostali do svadobného daru? K najobľúbenejším položkám tých dôb patrili napríklad:

 • Servírovací vozík
 • Kuchynské náradie a príbory
 • Elektrická kanvica na ohrev vody
 • Uteráky
 • Posteľná bielizeň
 • Kvalitná sada hrncov
 • Jedálenský servis

 

MODERNÝ ZOZNAM SVADOBNÝCH DAROV

Dnešní snúbenci už majú doma všetko nevyhnutné, takže zoznam svadobných darov môže pozostávať z vecí, ktoré sú o niečo kvalitnejšie ako tie čo majú, alebo veci, ktoré si nemôžu z finančných dôvodov dopriať. K najobľúbenejším položkám patria:

 • Svadobná cesta
 • Romantická večera pre dvoch
 • Rekonštrukcia bývania
 • Doplnky do kuchyne
 • Sporiaci účet
 • Záhradné grily a iné potreby do exteriéru domu
 • Darčekové poukazy na nákup tovaru
 • Kurz varenia pre dvoch

Ako môžete sami vidieť, zoznam želaní je odlišný od toho zo šesťdesiatych rokov. Kým kedysi ľudia chceli dostať veci, ktoré im uľahčia začiatok spolunažívania, súčasný zoznam darov sa zameriava na pokračovanie spoločného života.

 

ČO TEDA DAROVAŤ?

Mladomanželia sa určite potešia každému daru, treba si však dať pozor, aby zaľúbenci nedostali niektoré dary duplicitne. Ani zmrzlinovače, jogurtovače, palacinkovače, vaflovače, sendvičovače, domáce pekárne či iné objemné domáce spotrebiče nemusia nájsť uplatnenie v každej domácnosti. Preto je rozumné túto tému so snúbencami spoločne prebrať a dohodnúť sa. Vyhnite sa prílišnej kreativite, najlepšie sú dary bežnej potreby.

 

svadobne dary, sobas, svadba, manzelstvo,, ako vybrat spravny svadobny dar, pribory, online nakup, ebook, planovanie svadby

A ČO HOTOVOSŤ?

Hotovosť stále kraľuje a je prijateľná aj ako svadobný dar. Či už hotovosť alebo vklad na účet, mnohí preferujú hotovosť pred darmi. Finančný dar mladomanželom určite veľmi pomôže, ale s odstupom času zabudnú čo vlastne od svadobčanov dostali. Predsalen hmotný dar, ktorý im bude denne pripomínať ich veľký deň a tých, ktorí ich obdarovali, má oveľa vyššiu hodnotu.

 

AK SI NEVIETE DAŤ RADY

Niečo medzi darom  a peniazmi sú darčekové poukážky, ktoré môžu byť použité v rôznych obchodoch, hypermarketoch, supermarketoch, u špecializovaných obchodníkoch, reštauráciách, leteckých spoločnostiach a podobne.

svadobne dary, sobas, svadba, manzelstvo,, ako vybrat spravny svadobny dar, pribory, online nakup, ebook, planovanie svadby

Ivana Kostková

Je žena, matka, manželka skvelého muža, kamarátka, expertka a načúvajúca duša pre vaše svadobné potreby. Dokázala zorganizovať vlastnú svadbu snov bez drahých svadobných koordinátorov či plánovačov. Dokázala to sama, vy to dokážete tiež. Je autorkou inšpiratívnych eBookov SVADBA: 6 krokov ako ju hravo pripraviť a VÝNIMOČNÁ SVADBA: Návod ako si ju pripravíš, ktoré sú nabité informáciami. Ivanin osobný príbeh si prečítajte tu >> Ivane môžete napísať na admin@ivanakostkova.sk alebo sa pripojte ku facebookovej skupine Výnimočná svadba>>

Komentáre